Skip links

Vysvětlení pojmů: Čekací doba

Uzavírali jste již někdy životní pojištění? Ano? Pak jste se s tímto pojmem již museli setkat. Čekací dobou se označuje období u vybraných pojistných rizik, kdy je od momentu uzavření smlouvy po uplynutí zmíněné čekací doby vyloučeno plnění z pojistné události u daných rizik. Pojistitel, tedy pojišťovna, nemá v této době povinnost poskytnout plnění z rizik, u kterých je sjednána čekací doba.

Jak dlouhé čekací doby jsou? To záleží na konkrétních pojistných podmínkách dané pojišťovny, jejich konkrétního pojistného produktu a konkrétního pojistného rizika. Jinými slovy, bývají různé. A rozhodně stojí za zvážení jim věnovat pozornost. Samozřejmě vždy, při sjednávání nové pojistné smlouvy – tedy při vstupu do nového pojištění. Nejen jako zcela nový pojištěnec při první pojistné smlouvě, ale také vždy, když měníte pojišťovnu. Pokud přecházíte totiž k jiné pojišťovně, musíte u své nové pojistky počítat s tím, že budou platit také znovu čekací doby.

Čekací doby se nevztahují samozřejmě na všechna rizika. Typicky se uplatňují u pojištění pracovní neschopnosti, invalidity, velmi vážných onemocnění a životního pojištění. Jak již bylo zmíněno, čekací doby bývají různé, v řádu až několika měsíců od počátku pojištění. Avšak neznamená to zcela, že v případě vzniku pojistné události v čekací době musíte být zcela automaticky bez nároku na plnění. Vždy je třeba být řádně obeznámen s konkrétními pojistnými podmínkami dříve, než podepíšete. Typickým příkladem je třeba pracovní neschopnost či invalidita a životní pojištění. Pokud dojde k pojistným událostem u těchto rizik úrazem, bývá i v čekací době plnění vypláceno.

Nejste si jistí, jak na tom jste? Není se v podstatě čemu divit. Poraďte se o svém pojištění s profesionály z oboru. Jsme vám kdykoliv k dispozici.  

Nezmeškejte žádný článek

Přihlašte se k odběru novinek a my Vám budeme průběžně posílat aktuální informace.

Přihlášením souhlasíte s Prohlášením o zpracování osobních údajů.