Skip links

Co je potřeba k přípravě a podání insolvenčního návrhu?

Již několikrát jsme se psali o problematice insolvencí a dnes v tomto košatém tématu budeme pokračovat. Dnes se podíváme na samotný počátek cesty k oddlužení, tedy na to, co je potřeba vše udělat pro to, aby bylo možné připravit návrh na vaše oddlužení a tento úspěšně podat soudu ke schválení. Samozřejmě, že když se s řešením vašich dluhů obrátíte na nás a cestou ven z vaší složité životní situace bude insolvence, bude příprava návrhu na oddlužení naší záležitostí a vše potřebné a nutné se od nás při jednáních včas dozvíte. Ale rozhodně je dobře vědět předem, co vše bude nutné mít připraveno a bude potřeba doložit. Proč? Třeba už jen z toho důvodu, aby se nejen příprava a podání návrhu na soud, ale i jeho projednání soudem zbytečně neprotahovalo. Jde velmi často také o čas.

Co bude nutné mít připraveno?

  1. Základní osobní a kontaktní údaje – jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo, adresa, telefon, email + ideálně kopie OP. Pokud jste OSVČ tak také údaje týkající se živnosti. Bez těchto údajů to opravdu nepůjde
  2. Rodinný stav – svobodný, svobodný, ženatý, vdaná, rozvedený, rozvedená, vdovec, vdova. Ženatí a vdané si musí připravit oddací list. Rodinný stav se uvádí zejména z důvodu hledání vhodnější volby oddlužení u manželských párů (zda oddlužit manžele, nebo jednotlivce) a manžel/-ka je rovněž vyživovanou osobou, která se zohledňuje při výpočtu insolvenční srážky.
  3. Vyživované osoby – nutno doložit rodné listy, rozhodnutí soudu o výši výživného, u dětí starších 18 let potvrzení o studiu. Nezapomeňte uvést výživové povinnosti na děti, jde o údaj důležitý pro výpočet insolvenční srážky
  4. Minimálně 2 závazky po lhůtě splatnosti delší než 30 dnů – doložit veškeré dokumenty ke svým závazkům – smlouvy a případnou písemnou komunikaci s věřiteli o hrazení dluhu, změnách hrazení či řešení prodlení plateb a podobně. Dále výpisy z vašeho účtu nebo potvrzení o provedených platbách věřitelům. Pokud máte již exekuce, tak si připravte exekuční tituly, rozsudky a podobně. Pokud o svých dluzích nic nevíte a nemáte ani představu, jestli a kolik máte exekucí, je třeba si vyžádat u příslušného Obvodního či Okresního soudu lustraci soudních spisu a dále na poště vyžádat výpis z centrální evidence exekucí
  5. Bydlení – doložte buď nájemní smlouvu, nebo, pokud bydlíte ve svém. Bydlíte-li ve svém, bude nutný výpočet hodnoty chráněného obydlí, abyste o svůj byt nepřišli. S tímto vám ale samozřejmě pomůžeme a společně připravíme.
  6. Příjmy za posledních 12 měsíců – především si uvědomte, jaké všechny doložitelné příjmy máte. Doložte výplatní pásky, potvrzení ČSSZ o důchodu, a případné další. Pokud jste nepracoval (-a), pak musíte doložit prohlášení, že jste v posledních 12 měsících nepracoval (-a). Výše příjmů se sleduje zejména pro to, aby bylo zřejmé, že žadatel bude schopen řádně a pravidelně měsíčně splácet. Příjmy musí být alespoň v takové výši, aby zabavitelná částka byla nejméně 2 200 Kč u jednotlivce a 3 300 Kč u oddlužení manželů.
  7. Majetkové poměry – seznam majetku – Připravte si seznam všeho, co vlastníte, oblečení, vybavení domácnosti, automobil, telefon, finanční produkty, nemovitosti, běžné účty) Majetkové poměry se soudu dokládají jako podklad k rozhodnutí, jakým způsobem bude schválené oddlužení provedeno: buď zpeněžením majetkové podstaty (v případě dostatečně velkého majetku dlužníka, jehož prodejem dojde k uspokojení věřitelů a jejich uspokojení bude vyšší, než u splátkového kalendáře) nebo splátkovým kalendářem se zpeněžením podstaty, kdy dlužník splácí ze svého příjmu dle splátkového kalendáře a zároveň se věřitelé uspokojují z prodeje dlužníkova majetku. K tomuto tématu se ještě vrátíme samostatně, ale pro informaci nyní a na tomto místě: nemusíte mít ale strach, že automaticky přijdete o vybavení domácnosti či automobil. Pokud doložíte, že vám vozidlo nezbytně nutně slouží k dopravě za prací, nebop se jedná o zdravotní pomůcku (například), nemusí dojít k jeho zpeněžení. Pokud jde o vybavení domácnosti, respektive ostatní majetek, rozhodující je při jeho prodeji jeho současná cena a pokud váš majetek nedosahuje alespoň hodnoty 40 – 45 000 Kč, nemusí zpravidla dojít ke zpěněžení.

    Avšak POZOR: pokud nějaký majetek neuvedete v seznamu majetku a soud toto zatajení (opomenutí) zjistí, jste povinni tento majetek pak vydat ke zpeněžení vždy, bez ohledu na jeho hodnotu a navíc Vám hrozí, že insolvence nebude schválená pro nepoctivý záměr dlužníka.

Tolik v tuto k tomu, co vše mít připraveno pro případ přípravy insolvenčního návrhu a jeho podání k soudu. Berte to jako vodítko a pokud se na podobný krok chystáte, neuděláte chybu, když si zejména dokumenty ke svým závazkům začnete shromažďovat. Nemusí toho být málo a jde o čas.

Jsme zde samozřejmě pro vás a v případě, že se na nás obrátíte a půjdeme spolu cestou oddlužení, tak počítejte s naší pomocí, spoluprací a kontrolou. Tak, aby byl návrh pro vás nejen kvalitně a řádně zpracován, ale, a to především, u soudu hladce prošel povolením a schválením.

Máte jistě řadu otázek, volejte a pište kdykoliv. Náš tým je připraven vám pomoci.

Neztrácejte už víc času v dluhové pasti!

Nezmeškejte žádný článek

Přihlašte se k odběru novinek a my Vám budeme průběžně posílat aktuální informace.

Přihlášením souhlasíte s Prohlášením o zpracování osobních údajů.