Úrok a úroková sazba. Doslova žhavé a velmi často skloňované pojmy. Zejména, pokud si půjčujete peníze, nebo naopak tvoříte svojí finanční rezervu a spoříte si.
Úrok, zjednodušeně řešeno, je tedy označení výdělku ze zapůjčených či uložených peněz. Pokud si někam ukládáte – do banky, spořitelního družstva, nebo investujete, nebo třeba jen necháváte prostředky na běžném bankovním účtu, tak úrok vyjadřuje výši vašeho výdělku, kterým vás odměňuje ten, u něhož máte uloženy své prostředky, nebo komu jste sami třeba půjčili. A naopak. Máte-li přidělen a čerpán jakýkoliv úvěr či půjčku, je úrok výdělkem pro toho, kdo vám půjčku poskytl.
Při půjčkách mezi osobami, pokud se tak dohodnete, je obvyklé prosté udání výše úroku. U bankovních a nebankovních poskytovatelů půjček a úvěrů, stejně tak u vašich běžných účtů, spořicích účtů a podobně je obvyklé, že se za výší uvedené úrokové sazby (v %) uvádí také zkratka p.a. Co tato zkratka znamená?
Zkratka p.a. znamená „za rok“. Je to zkratka latinského termínu „per annum“, tedy za rok. Při spojení s výší úrokové sazby nám říká, kolik činí příslušný úrok za rok. Používá se vždy, a to i v případech, kdy váš termínovaný vklad, nebo třeba vaše půjčka nejsou sjednány na dobu převyšující rok, ale na kratší dobu trvání.
Pro jednoduchost pár příkladů:
- Na spořicím účtu s úrokovou sazbou 4,5 % p.a. máte vloženo 10 000 Kč. Prostředky nenavýšíte, ani nevyberete. Po jednom roce vám bude připsán úrok ve výši 450 Kč.
- Máte sjednán termínovaný vklad na dobu 6-ti měsíců s úrokovou sazbou 4,5% p.a. a na termínovaném vkladu máte 10 000 Kč. Po šesti měsících, kdy uplyne sjednaná doba trvání vkladu, vám bude vyplaceno vašich 10 000 Kč + 225 Kč připsaného zhodnocení. Proč? Takto uvedená sazba je roční! Ale váš vklad trval jen polovinu roku.
K výše uvedenému v předchozích jednoduchých příkladech vkladů, tedy zhodnocování vašich peněz, je nutno poznamenat důležitou věc: úroky z vkladů jsou zatíženy daní z výnosu ve výši 15%. u obou uvedených příkladů je tedy nutno počítat také s tím, že vám společnost, u které jste měli uloženo, úroky připíše výnosy již po zdanění 15%! O hledání a nalezení jiných možností pro tvorbu rezerv, kde nebudete muset řešit daň z výnosů si řekneme v jiném článku.
Zároveň odkazuji na souvislost s jiným článkem, a to o fixaci úrokových sazeb. Ten bude zajímat zejména ty, kteří řeší úvěry, hlavně hypotéky a hledají jistotu stálého a garantovaného úroku alespoň po jistou dobu splácení.
Ať již budete hledat možnosti pro uložení vašich peněz, nebo výhodnou půjčku či rovnou úvěr na bydlení … tak úroky a jejich výše budou samozřejmě jednou z vašich hlavních priorit. Zajímejte se ale nejen o jejich výši, ale i jejich další charakteristiku.
Nevíte si rady? Nemáte přehled, co a jak a nechcete se ve světě úrokových sazeb spálit? Zavolejte nám. Jsme profesionálové ve světě financí a jsme tu pro vás.