Pravděpodobně každý, kdo kdy žádal o jakoukoliv půjčku u banky či nebankovní instituce, se setkal v nějaké podobě s termínem registry. Kdo je zběhlý v půjčování, zná registry asi dobře. Kdo se se světem půjček a úvěrů teprve seznamuje, mnoho o nich neví. A důvěrně registry a jejich fungování asi znají pak ti, kteří patří již mezi zaběhlé klienty poskytovatelů půjček a dlouhodobé dlužníky. Jsou opředeny tak trochu rouškou tajemství a šíří se (zejména mezi dlužníky) o nich mnohé. A to i přes to, že informace o nich jsou dnes zcela běžně a veřejně dostupné. Pojďme si tedy o registrech něco povědět.
K čemu registry dlužníků slouží
Primárně sbírají a evidují informace o platební morálce a historii klientů
- bank a nebankovních institucí
- leasingových společností
- telekomunikačních operátorů
- dodavatelů energií
Obsah a rozsah evidovaných informací se přitom odvíjí od konkrétního registru.
Oficiálně uznávané registry dlužníků v ČR
Bankovní registr klientských informací (BRKI)
Obsahuje POZITIVNÍ i NEGATIVNÍ záznamy o bankovních půjčkách počínaje podanými žádostmi o ně, o jejich splácení a platební morálce klienta.
Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
Obsahuje POZITIVNÍ i NEGATIVNÍ záznamy o nebankovních půjčkách počínaje podanými žádostmi o ně, o jejich splácení a platební morálce klienta.
Centrální registr úvěrů (CRÚ)
Eviduje informace od všech bank, působících v ČR, včetně poboček zahraničních bank působících v ČR, přičemž NEOBSAHUJE informace o spotřebitelských úvěrech a hypotečních úvěrech. Eviduje údaje o závazcích fyzických osob, právnických osob a podnikatelů. Registr spravuje ČNB.
Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům (SOLUS)
Sdružuje banky a úvěrové společnosti, stavební spořitelny, distributory energií a mobilní operátory. Poskytuje NEGATIVNÍ záznamy o klientech, kteří mají problém se splácením, nebo vůbec nesplácí své závazky, a to nejen u půjček, ale jak z textu vyplývá i za dodávky energií či služby mobilních operátorů.
Pro mnoho žadatelů jsou registry dlužníků strašákem, právě s ohledem na jejich zadluženost, či platební morálku v minulosti. Negativní záznamy v registrech zpravidla znamenají stopku při schvalování úvěrových žádostí, nebo přinejmenším komplikace či zhoršení nabídnutých podmínek nového úvěru.
Mohou však být také dobrým pomocníkem. Kdy? O tom si povíme v dalším článku.
Dnes závěrem k registrům dlužníků již jen tolik: Do registrů nenahlížejí pouze poskytovatelé půjček a úvěrů. K informacím v registrech, evidovaným o vaší osobě, máte samozřejmě právo přístupu také a to formou výpisu z příslušného registru. Tyto výpisy však jsou zpoplatněny, tak s tím počítejte, máte-li o tyto informace zájem.
Máte již v ruce svůj výpis z registrů a nevíte si s informacemi rady? Svěřte se nám, pomůžeme vám je rozklíčovat.