Jaro se přehouplo do své druhé poloviny a zvolna se pro spoustu z nás blíží čas hlavních dovolených. A pro velkou část z nás je dovolená nerozlučně spojená s cestováním domovinou i do ciziny. Ano, máte pravdu, cestování samozřejmě nemáme omezené jen na cesty za dovolenou a v letním období … ale víte, jak to je. Rapidní nárůst všemožných cest do blízké i vzdálenější destinace kdekoliv po světě nastává právě v letním období.
Už jsme si několikrát říkali o různých podobách a možnostech zajištění před nenadálými událostmi a ani v tomto článečku tomu nebude jinak. A ano, jak z mého úvodu můžete vytušit, řeč bude o cestovním pojištění. Jak jste na tom vy s cestovním pojištěním? Jaký volíte přístup – patříte k lidem, kteří vše nechávají volně plynout, či šetří a do cizích krajů vyráží zásadně bez pojištění? A nebo naopak patříte k těm, kteří bez cestovního pojištění neujedou pomyslně ani píď na svých cestách do zahraničí? Za sebe doufám, že patříte k té druhé skupině. Cestovat do ciziny a nebýt účinně ochráněn před možnými nástrahami na cestách, to je v dnešní době luxus, který si mohou dopřát z mého pohledu jen dobře situovaní optimisté.
Cestovní pojištění ale tak trochu bereme jako nutné zlo, takový přívažek k naší cestě, na kterém často chceme co nejvíce ušetřit … přitom ale od něho očekáváme maximum ochrany. Jak se to s cestovním pojištěním má? Platí zde, že za málo peněz málo muziky? Nebo za účinnou a praktickou ochranu musíme skutečně platit nemalé částky, kupříkladu v poměru k ceně dovolené? A jak vůbec vybrat cestovní pojištění, tak aby mi v případě potřeby skutečně pomohlo?
Především bychom si měli uvědomit pár základních faktů o naší plánované cestě:
- cestuji soukromě, nebo pracovně?
- cestuji individuálně, nebo s cestovní kanceláří?
- jak cestuji? Autem, vlakem, letecky, …?
- kam cestuji – tedy Evropa či svět? Jako Evropa se obvykle označují i země v regionech s Evropou sousedících, jako svět všechny ostatní.
- na jak dlouho cestuji?
- náplní mé cesty bude jen rekreace, rekreace s rekreačními sporty, náročné sportovní aktivity, plnění pracovních povinností, a podobně.
Pokud jsou mezi námi skutečně také cestovatelé, které to soukromě nebo pracovně táhne do oblastí například konfliktů, nebo oblastí postižených přírodními katastrofami, tak je dobré svůj seznam otázek, které si musíme projít, rozšířit i o stránku bezpečnosti daného regionu.
Máme jasno, už víme kdy, kam, jak a na jak dlouho a co tam budeme dělat. Co nám tedy pojišťovny mohou nabídnout? A co můžeme požadovat? Rozhodně jako nezbytný základ by mělo naše cestovní pojištění obsahovat…
- Pojištění léčebných výloh – sem spadají obvykle repatriace a transporty, zubní ošetření, zásah horské služby, ale též náklady na ubytování a stravu v souvislosti s nařízenou Covid karanténou, atd.
- Úrazové pojištění – obvykle smrt úrazem a trvalé následky úrazu.
- Pojištění odpovědnosti – za škodu na majetku, na zdraví, ušlý zisk.
Samozřejmě další připojištění bývají buď součástí automaticky (různé asistenční služby), nebo si je klient může doplnit sám dle své potřeby. Rozhodně stojí za to nešetřit tím, že je opomineme při našich plánech minimálně uvážit:
- Pojištění zavazadel a to v celkových limitech či limitech na věc
- Pojištění elektroniky a sportovního vybavení
- Pojištění obchodního vybavení
- Pojištění pro cesty letadlem – obvykle se jedná o náhradu za zpoždění zavazadel o více, než 6 hodin a o náhradu za zrušení, či zpoždění letu o více, než 6 hodin.
- Pojištění domácích mazlíčků – připojištění rozšiřuje sjednané pojištění odpovědnosti osob, zahrnuje obvykle i veterinární péči a dopravu k veterináři.
- Pojištění rizikových sportů
- Pojištění storna cesty – obvykle zrušení cesty, zmeškání odjezdu či předčasný návrat.
- Pojištění chronických onemocnění – pojištění léčebných výloh s nimi spojených.
- Pojištění půjčeného vozidla
- Pojištění autoasistence – obvykle oprava na místě nebo odtah do nejbližšího servisu, parkovné, náhradní ubytování v hotelu nebo doprava do cíle cesty nebo doprava domů, repatriace poškozeného vozidla do ČR, příp. sešrotování vozidla.
- Telefonická asistence – tlumočení při styku s úřady
Je skutečně z čeho vybírat a můžeme si tak velmi dobře ošetřit, aby náš zážitek z dovolené či užitek z pracovní cesty, pokud už budou něčím nenadále narušeny, měl na nás co nejmenší dopad. Po stránce kombinace hlavních pojištění a připojištění lze sjednat velmi účinné pomocníky pro naše cesty.
Jak je to ale s pojistnými limity?
Celkové pojistné limity bývají velmi často uváděny ve třech kategoriích – toto se může samozřejmě lišit dle pojišťovny. Například u Axa Assistance se pohybují v rozsahu 3 000 000 Kč, 7 000 000 Kč či 500 000 000 Kč. Na tyto celkové limity bývají pak obvykle navázány různé balíčky, obsahující základní (chcete-li hlavní) pojištění a dále různé varianty připojištění s odstupňovanými limity pojistného plnění. Je dobré se vždy předem informovat, zda-li pojišťovna, u které se chceme pro svojí cestu pojistit, umožňuje tyto balíčky také individuálně měnit dle našich skutečných potřeb – tedy především je-li možnost doplnění o další připojištění.
Na jak dlouho se lze pojistit?
Jednorázové cestovní pojištění zpravidla lze sjednat pro cesty trvající v rozsahu od jednoho dne do jednoho roku.
Pokud cestujete do zahraničí opakovaně, je dobré uvážit variantu pojištění více cest, které platí např. u zmíněné Axa Assistance pro neomezený počet opakovaných výjezdů za hranice v délce do 90 dnů na jednu cestu.
Jak jste na to tedy vy a vaše cestovní pojištění? A kdy řešíte sjednání smlouvy? Dostatečně včas, nebo na poslední chvíli?
Víte, že se mnou můžete své pojištění řešit doslova na poslední chvíli? Ať již pozapomenete ve víru příprav, nebo cestujete last minute – umím vám pomoci i v posledních chvílích před odjezdem. Ozvěte se!
Poradíme vám
Chcete probrat Vaší situaci nebo doplnit nějaké další informace, které v článku nezazněly?